Skautská lilie Slovanský bůh hromu Perun
 
Svátek má Ambrož a Benjamín

10. února 2009
Proč třídit odpady?
Při recyklaci jsou zpracovávány odpady na nové materiály. Každý průměrný Čech vyhodí za rok asi 150 - 200 kg odpadů. Většinu by šlo znovu použít, přesto však miliony tun kvalitních materiálů každoročně končí na skládkách nebo se pálí: papír, plasty, hliník, dřevo, zelený odpad z kuchyní nebo zahrad.

Každou takto zbytečně vyhozenou tunu musí nahradit přírodní suroviny, které je nutné pokácet nebo vytěžit a průmyslově zpracovat. Důsledkem jsou zbytečné ekologické škody z dolů a lomů, zbytečné mýcení lesů, zbytečné emise z továren, zbytečné toxické odpady, zbytečná spotřeba uhlí a ropy k výrobě energie...

Pokud však odpady už doma třídíte a dáváte je do barevných kontejnerů, umožníte tak recyklaci více než třetiny vyprodukovanéo množství odpadu. Za rok tak můžete vytřídit až 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla.

Jestkiže tedy budete jednotlivé druhy odpadů správně třídit, umožníte tak jejich další zpracování. Odpady, které vhodíte do barevného kontejneru, odveze velké svozové auto na dotřiďovací linku. Odtud putují do zpracovatelských firem, kde z odpadů vznikají nové výrobky - tento proces se nazývá recyklace odpadu.

Víte, že?

  • Recyklace tuny skla ušetří přes 400 kg exhalací CO2
  • Z 1O recyklovaných časopisů se dá vyrobit krabice na televizi.
  • Třicet recyklovaných PET lahví stačí k výrobě jedné fleesové bundy, na tričko jich stačí pět.


Přidala Uhlík, zdroj: http://www.proprirodu.wz.cz/

Zpět na články

Přihlášení

>> Registrace <<Online uživatelé:

anonymní


Na rekonstrukci klubovny se podíleli:

Město Litvínov Město Litvínov

United energy United Energy

Ústecký kraj Ústecký kraj
         Valid HTML 4.01 Transitional!      Design by Jendasoft      Valid CSS!         
Nadpis         
Čekejte...

Nahlásit chybu